Cheb už zná nejoblíbenější herce a hry „osudové“ sezóny
MF Dnes 29. 6. 2015
Sezóna (ne)vyhnutelného osudu Západočeského divadla v Chebu už má díky divácké anketě Zlatý Albrecht svou nejoblíbenější herečku, herce a inscenace.
Sošku Zlatého Albrechta si z vyhlášení na pátečním Divadelním banketu odnesla herečka Pavla Janiššová, představitelka Marie Antoinetty ve stejnojmenné hře amerického dramatika Davida Adjmiho. „Jsem ráda, že jsem tu roli dostala a že cena je právě za ni. Byla náročná,“ poděkovala divákům oceněná herečka. Jako poslední královnu Francie ji čekalo kromě hereckého výkonu také náročné převlékání, a to po každé z osmnácti scén. Na pódiu se prochází i tancuje v půlmetrové paruce. „Je pravda, že se to muselo vyladit a není to ideální, ale myslím, že lépe v poměru efekt a pohodlí už to nešlo. Člověk si jen musí zvyknout, že má trochu zmenšený rozhled, trochu hůř slyší, trochu to tlačí do hlavy a připočtěte si deseticentimetrové podpatky. Jde o zvyk a nácvik. Nejnáročnější je, když si musím sednout nebo kleknout na zem a zase vstát. Ve výsledku to ale není takový problém,“ poznamenala Janiššová.
Cenu pro nejoblíbenějšího herce získal za roli Cyrana Tomáš Kolomazník. „Ještě jsem se nesetkal s rolí, na kterou bych se musel tak pečlivě připravovat,“ uvedl herec pro MF Dnes. Cyrano je náročný nejen pohybově, ale i tím, že text, kterého není málo, je celý ve verších. „Učí se hůř než normální próza. Je třeba důsledně dodržet slovosled. Mohu se zeptat: Mohl bych mít neskromné přání? Nebo: Mohl bych neskromné přání mít? To druhé už má punc barokního, preciózního jazyka, který nepoužíváme běžně, a tak přirozeně „nejde do pusy“. Někdy rým dokončuje partner, takže když neřeknete třeba slovo „napsáno“, nemůže navázat „Roxano“, přiblížil některá úskalí role Tomáš Kolomazník.
Nejoblíbenější inscenaci zvolili diváci Cejch Zdeňka Šmída, který divadlo nabídlo jako vícegenerační western z centrálního Krušnohoří. „Je to od uvedení Romea a Julie poprvé, co nevyhrála komedie,“ pochvaloval volbu a ocenil vkus diváků umělecký šéf divadla Zdeněk Bartoš, který hru režíroval. Pro připomenutí, hra Romeo a Julie měla derniéru v roce 2009.
Diváckou cenu pro hru uváděnou ve studiu d získala bajka kombinovaná s groteskou od spisovatele, herce a divadelního režiséra Ulricha Huba, známá jako V osm u archy.
Zvláštní cenu za pohybovou spolupráci získala paní Ivana Dukić.
Vyhlášením výsledků ankety oficiálně skončila divadelní sezóna, podtitul nové zní Sezóna mužů a žen na pokraji nervového zhroucení. „Pakliže sami někdy budete cítit, že se blížíte na pokraj nervového zhroucení, okamžitě navštivte Západočeské divadlo. Pobavíte se, uvolníte a zjistíte, že postavy na jevišti jsou mnohem vynervovanější, což vždycky potěší,“ zve Zdeněk Bartoš. Diváci uvidí hry jako Ženy na pokraji nervového zhroucení, V Davidově rouše, Strach má velké oči, Rychlé šípy reloaded či Noc bláznů.