MF Dnes | 21.5.2022 | Tereza Švecová |
Mikve – tak se obvykle nazývá prostor rituální židovské lázně. Jmenuje se tak ale i současná hra izraelské dramatičky Hadar Galron, kterou jako svou šestou premiéru Sezóny nového začátku uvede Západočeské divadlo v Chebu. Osm žen, které zdánlivě nemají možnost volby, se tak už dnes večer na chebském jevišti pokusí vzepřít proti svazujícím pravidlům.
Před svatbou, po porodu a nebo osm dní po skončení menstruace – právě v těchto situacích musí věřící židovské ženy navštívit mikve (nádrž s čistou přírodní vodou) a ponořit se do ní, aby se očistily podle zákona Mojžíšova. Ze stejných důvodů navštíví tuto lázeň i osm žen v inscenaci Mikve. Každá z nich si sem nese svůj příběh a své tajemství, o němž se možná ví, ale rozhodně se o něm nemluví.
„Děj se začíná odvíjet ve chvíli, kdy do ortodoxní židovské komunity přichází Šira, nová lázeňská, před níž se začnou pracně skrývaná dramata postupně rozplétat. Ve své snaze pomoci naráží Šira na bariéru náboženských pravidel i lidských předsudků. Stmelená ženská komunita, vedená starší zkušenou lázeňskou Šošanou, však nabízená řešení není ochotna přijímat snadno, zvlášť když i samotná Šira cosi tají,“ popsala základní konflikt příběhu chebská dramaturgyně Martina Pokorná.
Ačkoli je děj hry umístěn do poměrně exotického prostředí, příběhy všech osmi žen by se mohly v různých obdobách odehrávat téměř kdekoli.
„Inscenace totiž není jen o ortodoxní židovské komunitě. Je to hra o útlaku, o tom, že si ten útlak často vytváříme sami, a hlavně o možnosti volby,“ vysvětlovat režisér Adam Doležal. „Lidé například často setrvávají ve vztazích, které nefungují, protože mají pocit, že nemohou jinak. A tahle hra ukazuje, že jiná možnost je tu vždycky,“ dodala herečka Pavla Janiššová, která ztvárnila roli mladé lázeňské Širy. „Také se tu ukazuje, že ta nejlepší cesta při řešení konfliktu je hledání kompromisu. Divák vlastně chvíli souhlasí s Širou a chvíli se Šošanou. Najednou je vidět, že extrémní a vyhraněné názory nefungují a pravda je obvykle někde uprostřed,“ popsala Janiššová.
Drama pro osm hereček napsala Hadar Galron, současná izraelská herečka, režisérka a dramatička, pocházející z prostředí ortodoxní židovské komunity. Jako jedna z první veřejně činných žen v něm pojmenovala rozpory mezi tradičními zvyklostmi a právy žen v moderním světě 21.století.
A ačkoli se Mikve už dočkaly dramatizace už v mnoha zemích, v Čechách se těší hned po Izraeli asi největší oblibě. Ještě před chebským divadlem se Mikve dramatizovaly třeba v Mladé Boleslavi, Liberci, Pardubicích a nebo v Národním divadle v Praze. Podle samotné Galron není náhoda, že si právě dva naše národy tolik rozumí. „V Izraeli je zase velice populární Švejk a jeho pohled na svět. „Slyšela jsem, že když byli za druhé světové války Češi nuceni pracovat v nacistických továrnách, tak pracovali velice, velice pomalu. Nechceme být oběti, ale ani nechceme spolupracovat“. To je přístup, který mají podle mne Češi i Židé společný. A tam někde možná vzniká ten prostor pro skrývání skutečné identity,“ popsala Galron.
Ve scéně Michala Syrového a kostýmech Agnieszky Páté-Oldak uvidí chebští diváci na jevišti Západočeského divadla v Chebu Radmilu Urbanovou, Pavlu Janiššovou, Elišku Huber Malíkovou, Vladimíru Vítovou, Stephanii Van Vleet, Terezu Švecovou a Lucii Domesovou. Roli nejmladší dívky alternují žákyně dramatických oddělení ZUŠ z celého kraje Martina Kalašová, Barbora Němcová a Anna Oslovičová. Sugestivní hudbu Petra Zemana živě interpretuje na elektrickou kytaru Lenka Gaierová.
Hodinu před každým představením mohou diváci zdarma navštívit také workshop pod vedením divadelního lektora Petra Bařiny. „Lidé se v něm dozví to podstatné o prostředí ortodoxní židovské komunity a zábavnou formou se naučí něco nejen o židovských tradicích a zvyklostech, ale i o jednotlivých postavách příběhu. A třeba si i něco sami vyzkouší,“ vysvětlil Petr Bařina.
Půl hodiny před představením pak v divadelní kavárně Thálie následuje dramaturgický úvod, který divákům poodkryje řadu dalších zajímavostí.
Premiéra inscenace Mikve se uskuteční v sobotu 21. května v 19 h, další reprízy jsou naplánované na 24. května v 17 h (s besedou po představení), a 25. května v 19 hodin. Na červnovou reprízu 24. června od 19 hodin by pak měla dorazit i dramatička Hadar Galron. „Plánujeme toho využít a pro diváky uspořádat besedu i se samotnou autorkou. Určitě to bude neopakovatelný zážitek,“ zakončila Martina Pokorná.