MF Dnes | 25.5.2024 | Tereza Švecová |
Západočeské divadlo v Chebu má před sebou poslední premiéru letošní Cestovatelsko-světácké sezóny. Už dnes večer se jeho diváci přenesou na skotské pláně, do časů středověku, legend a nikdy nekončících bitev. Připravena je hra o vzestupu, tyranské vládě a nevyhnutelném pádu skotského krále Macbetha.
Tragédie Macbeth je jedním z nejznámějších děl slavného anglického dramatika Williama Shakespeara. Napsána byla v roce 1606, kdy byl Shakespeare na vrcholu své tvůrčí dráhy a jedná se zřejmě o jeho nejtemnější dramatický počin. „Objevují se zde témata jako zrození tyrana úloha zla, a to nejkoncentrovaněji ze všech jeho her,“ upřesnila dramaturgyně Petra Richter Kohutová.
Děj příběhu se začíná odvíjet ve chvíli, kdy se skotskému vojevůdci Macbethovi po těžce vybojovaném vítězství na bitevním poli zjeví tři čarodějnice a předurčí mu, že se stane příštím králem. Macbeth propadne klamné představě o vlastní velikosti a rozhodne se chopit příležitost do vlastních rukou. Kde je ale hranice, kdy člověk přestává být hrdinou a stává se vrahem?
„Jako základní téma inscenace jsme zvolili právě zrod tyrana. Macbeth se na své cestě k moci provraždí a nás zajímalo, jak to na člověka psychologicky působí a jakým způsobem ho potom může rozložit vina,“ vysvětlila režisérka Hana Marvanová pojetí chebské inscenace.
Samotný text anglického barda je navíc i přes dobu svého vzniku otevřený i moderním stylům zpracování. Tvůrčí tým se tak pokusil využít všeho, co je v nejkratší Shakespearově tragédii dynamické a akční a oslovit tak i mladé publikum. „Macbeth je vlastně taková Hra o trůny. Kdyby ho režíroval Quentin Tarantino nebo David Lynch, tak by to vypadlo asi tak, jako naše inscenace. Tragédie nemusí být jen vážná a násilí nemusí vyvolávat jen odpor a hnus,“ dodala Kohutová.
„Tomu odpovídá i výtvarná koncepce, která ukazuje proměnu tyrana v čase. Zatímco úvodní dějství se odehrává v lehce stylizovaném středověku, s postupujícím Macbethovým šílenstvím se svět na jevišti zásadně proměňuje až do jakéhosi postmoderního bezčasí,“ upřesnila dramaturgyně.
Titulní role Macbetha se chopil chebský herec Petr Németh a ačkoli už má na svém repertoáru řadu inscenací, přiznává, že toto zkoušení je pro něj důležitým životním milníkem. „Pro každého herce je taková Shakespearova postava obrovská čest. A zároveň i velká zodpovědnost. Musíte třeba přesně dodržovat blankvers a zároveň si v něm najít dost svobody. A na profesionální scéně nebylo dosud nic, kde bych vydal tolik energie, jako tady. Dokonce jsem kvůli tomu začal chodit do posilovny,“ upřesnil Németh. „Macbethova proměna je fascinující. Obyčejný prostý muž se díky intrikám chopí moci. Směřován svou ctižádostivou ženou páchá ta nejhorší zvěrstva jen proto, aby se u té moci udržel. A tím si přeurčí i svůj pád na úplné dno,“ dodal herec.
Jeho předchůdce na trůnu, krále Duncana, si zahraje Pavel Marek a protihráče Macduffa Pavel Richta. Cílevědomou a bezskrupulózní Lady Macbeth bude Vladimíra Vítová, trio čarodějnic ztvární Hana Franková, Eliška Huber Malíková a Vivien Machková. V dalších rolích uvidí diváci téměř kompletní soubor Západočeského divadla.
Premiéra je na programu 25. května v 19 hodin, reprízy se odehrají 28. května v 17 hodin, 29. května a 6. června v 19 hodin. Vždy 60 minut před začátkem bude připraven v divadelní Hvězdárně zážitkový workshop lektora Petra Bařiny Krvavá cesta k moci a 30 minut před začátkem je zájemcům k dispozici dramaturgický úvod v kavárně Thálie.