MF Dnes | 15.10.2022| Václav Šlauf |
Inscenace se do Chebu a Karlových Varů vrací díky spolupráci divadel
Naši furianti, jedna z nejhranějších českých divadelních her, se po dlouhé době vrací na karlovarské a chebské jeviště. Právě díky spolupráci s karlovarskými herci si mohli chebští dovolit tento poměrně bohatě obsazený titul zařadit do repertoáru. A tak i z výsledku budou mít potěšení divadelní příznivci v obou městěch.
V Chebu se premiéra uskuteční už dnes večer od 19 hodin, karlovarská bude o týden později.
„Na karlovarské jeviště se hra vrací po 40 let, na chebské dokonce po 45 letech,“ upřesnila Eliška Huber Malíková z marketingu Západočeského divadla v Chebu.
Západočeská inscenace si klade otázku, nakolik se česká vesnice změnila od časů Ladislava Stroupežnického. Na scéně se tak potkávají postavičky jako vystřižené z doby rakousko-uherské monarchie s typickými obyvateli dnešního venkova. Podstata však zůstává stále stejná – pravda a výmysly, hádky a osočování, ambice, spravedlnost, křivdy, žabomyší války i velká láska.
Jeviště zabydlí celkem 21 dospělých postav, dva muzikanti a v plném počtu se dostaví i početné potomstvo krejčího Fialy, kterému autor nadělil 7 dětí.
Kdo bude v Honicích ponocným? To je zásadní otázka, kterou řeší starosta Dubský (Viktor Braunreiter), první radní Bušek (Pavel Marek) i celý obecní „vejbor“. Režisér Zdeněk Bartoš charakterizuje inscenaci jako komedii mravů (či spíše nemravnosti), kříženou se společenskou satirou a upozorňuje na přímou linii od Stroupežnického k Jiřímu Havelkovi, jehož Společenstvo vlastníků se stejným způsobem nemůže domluvit na zásadních věcech.
Režisér Bartoš se spolu s dramaturgyní Martinou Pokornou rozhodli ponechat mírně archaický jazyk Stroupežnického hry, i když pro srozumitelnost dnešnímu divákovi lehce upravený. „Také hudba Jiřího Švece vychází z lidových písní, které text přímo předepisuje, hudební doprovod však pracuje i s moderním zvukem, který známe z dnešních vesnických rockových zábav,“ prozradila Huber Malíková.
Scéna Karla Čapka i kostýmy Lucie Wildtové vycházejí z propojení starého a nového. Část scény stejně jako kostýmů je dobová, na jevišti ovšem vyroste i zeď z betonových panelů nebo plastová klouzačka pro děti.
Po sobotní premiéře jsou v Chebu plánované také dvě reprízy, a to 19.října a 26.listopadu vždy od 19.hodin. Pro všechna uvedení platí, že 60 minut před představením je připraven v lektorské klubovně workshop Jak to chodí na vesnici a 30 minut před začátkem v kavárně Thálie dramaturgický úvod.
Karlovarská premiéra se koná v sobotu 22.října od 19.30 hodin. Uvedení bude ještě o den dříve v 10 hodin předcházet veřejná generálka.