MF Dnes 16.10.2020 | Tereza Švecová |
Na více než 100 místech republiky se rozsvítily Majáky české kultury – světelné sloupy v místech, kde by se v tu chvíli, nebýt pandemie, konala divadelní představení, koncerty, vernisáže výstav a další události.
Jedním z míst, které se k výzvě iniciativy #kulturunezastavíš připojilo také Západočeské divadlo v Chebu. To muselo již ke konci září omezit svou činnost kvůli karanténě části souboru, od 5.října stáhlo kvůli nařízení o zákazu zpěvu z repertoáru všechny muzikály i hudební komedie a od pondělí 12.října zavřelo dveře svým divákům úplně.
I přesto všechno se vedení divadla i samotní herci snaží neztrácet optimismus a s diváky se spojují alespoň přes sociální sítě. Poctivě také pracují na nové inscenaci, aby po rozvolnění opatření mohli svým divákům nabídnout další lákavý titul.
Ačkoli diváci do divadla vstoupit nemohou, herci stále pilně zkouší. Aktuálně pracují na nové komedii Společenstvo vlastníků, jejíž autorem je Jiří Havelka a divadelní soubor Vosto5. Hra je založena na skutečných historkách a přepisech ze schůzí společenstva vlastníků bytových jednotek. Diváci ji mohou znát i díky filmu Vlastníci, který do kin vstoupil v roce 2019.
„Právě díky tomu, že text vznikl na základě podkladů ze skutečných schůzí a improvizací divadelního souboru Vosto5, v něm lidé mohou najít řadu postav, se kterými se na podobných schůzích často sami setkávají a určitě se velmi upřímně pobaví. Téměř celý příběh se odehrává v sedě u stolu a diváci díky tomu mohou nabít dojmu, že se skutečně ocitli na zpočátku zcela nevinné schůzi vlastníků bytových jednotek, která se postupně změní v mocenské drama týkající se využití společných prostor domu,“ uvedla dramaturgyně Západočeského divadla v Chebu Martina Pokorná. Herci však stále netuší, kdy budou moci na tuto inscenovanou schůzi SVJ dorazit i první diváci. Premiéra je ale zatím stále plánovaná na 30. a 31.října.
„Je to taková nepříjemná nejistota. Víme, že musíme zkoušet, ale nevíme, kdy bude premiéra. Nařízení jsou zatím platná jen do určitého termínu, a do té doby tedy musíme mít hru nazkoušenou. Zároveň ale tušíme, že opatření se s největší pravděpodobností prodlouží. Stále musíme pracovat s velkou spoustou eventualit. Můžeme jít před diváky v říjnu, ale také až v novém roce. Navíc je pro nás herce velmi důležitý pravidelný kontakt s diváky a zkoušet do šuplíku je velmi smutné. O to více se proto snažíme komunikovat s lidmi přes sociální sítě,“ popsal situaci chebský herec Petr Németh, kterého za normálních okolností mohou lidé v divadle vídat třeba jako mladého Odyssea, Jindřicha Benetku ze Školy základ života či robota Prima z R.U.R.
Právě proto v tomto týdnu začali herci kromě zkoušení také natáčet Minutové hry nejrůznějších žánrů, které ve letech 2007 a 2009 napsali známí divadelní autoři pro kulturní čtrnáctideník A2. „Natáčení probíhá nejen v divadle, ale také v exteriérech – v chebských uličkách i v okolí města. Videa budeme umisťovat na naše sociální sítě. Až dojdou texty Minutových her, je v plánu streamovat krátké improvizace, které občas uvádíme ve studiu d pod názvem Improvizační večer. Teď je ovšem budeme dělat bez diváků, pouze pro kameru,“ dodala Pokorná.
Dlouhé streamy a záznamy starších chebských inscenací, které se vysílaly v průběhu jarního lockdownu, tentokrát divadlo neplánuje. „Jedinou výjimkou tvoří záznam inscenace Cejch, který natočila Česká televize. Tuhle inscenaci vycházející se stejnojmenné knihy Zdeňka Šmída bychom tedy rádi odvysílali. Kdy přesně se diváci na tento vícegenerační western z centrálního Krušnohoří mohou těšit, včas uveřejníme na našich facebokových stránkách,“ slíbila Pokorná.
Sérii krátkých videí na sociálních sítích divadla odstartoval v pondělí sestřih z již zmíněného rozsvěcení Majáku české kultury na balkoně Západočeského divadla v Chebu, které se odehrálo za účasti celého souboru.
„Byl to takový hezký pocit sounáležitosti a podpory kultury aspoň symbolickou formou,“ uvedl herec Petr Németh. „Pokusíme se být divákům po celou dobu omezení nablízku, aby na nás nezapomněli a aby stále věděli, že divadlo je místo, kam se, jak doufáme, rádi a bezpečně brzy zase vrátí,“ dodal.