MF Dnes 30. 5. 2020 | Tereza Švecová
Na cestě za manželkou a synem musel překonat nejen kyklópy, mořské příšery a sirény, ale také orkán a pandemii koronaviru. Nyní Odysseus konečně zakotví v divadle v Chebu.
Po více než dvouměsíční pauze se znovu divákům otevírá hlediště Západočeského divadla v Chebu. A to se vší slávou – právě dnes zde bude mít premiéru nová dobrodružná inscenace pro celou rodinu s názvem Odysseus.
„Chebská dramatizace Homérovy Odyssey se zamýšlí nad tím, proč se právě tento epos stal jedním z pilířů evropské kultury. Zachovává neobvyklou strukturu původního díla, v němž hraje hlavní roli vyprávění a vypravěčská tradice. S hlavním hrdinou se tak setkáváme nikoli při vyplouvání z vypleněné Tróji, ale v momentě, kdy už má větší část svého desetiletého bloudění za sebou. Na dvoře Fajáků, u jejichž ostrova ztroskotal, vzpomíná na prožitá dobrodružství, která se před ním začínají na jevišti zhmotňovat,“ vysvětlila dramaturgyně Martina Pokorná.
Diváci tak na vlastní oči uvidí mýtické bytosti,které si mohou pamatovat například ze Starých řeckých bájí a pověstí – kouzelnici Kirké, nymfu Kalipsó, jednookého kyklópa Polyféma, mořské příšery Skyllu a Charybdu, nebezpečné Sirény a možná dokonce samotné olympské bohy. „Společně se svými fajáckými hostiteli se Odysseus snaží dopátrat toho, proč je neustále pronásledován nepřízní bohů a v čem chyboval, že se z neohroženého hrdiny od Tróji mohl stát posledním z trosečníků,“ dodala Pokorná.
Režie této velkolepé antické show se ujal mladý režisér Josef Kačmařík. Ačkoli je původní epos více než tři tisíce let starý, je podle něj v mnoha tématech stále aktuální a má svým divákům co nabídnout. Právě hledání klíče k převedení antického textu na divadelní prkna bylo pro něj při dramatizaci největší výzvou. „Originál má přes dvanáct tisíc veršů a celá Odyssea se původně vyprávěla 41 dní. Tolik času jsme neměli. Říkali jsme si, že únosná je tak hodina a půl, aby bylo představení vhodné pro celou rodinu. Snažili jsme se, aby se děti potěšily a rodiče nenudili,“ vysvětlil Kačmařík. Tomu mají mimo jiné pomoci také velké loutky a akční bojové scény.
Velkorysá je také scénografie v podání výtvarníka Jána Tereby. Pracuje s motivem živlů a na jevišti se objeví voda, vítr i oheň. Na scénu připluje obří kostra lodi a desítka herců bude muset zvládnout velké množství rolí také pomocí nejrůznějších masek. „Voda je živel, který je na jevišti opravdu ojedinělý, a přímo v divadle s ní herci pracují málokdy. Je to něco úplně nového a velmi mě to baví. Myslím, že to ještě více podtrhuje epičnost celého příběhu. Navíc mohu prozradit, že diváci se na našem představení seznámí i s druhou tváří legendárního Odyssea a budou se moci zamyslet nad tím, jestli za jeho velkými skutky stojí hrdinství, či vypočítavost,“ prozradil Petr Németh, představitel role mladého Odyssea.
Monumentálnost scény podporuje také hudba a zvukový design inscenace, kterou obstaral hudebník Ondřej Gášek. Často využívá motivy přírodních zvuků, ohně, větru, deště či rozbouřeného moře. Choreografii neobvykle akčních pohybových scén vytvořila srbská choreografka Ivana Dukić, která kvůli uzavření hranic uvízla v Česku téměř na dva měsíce, a mohla tak na inscenaci pracovat mnohem déle a intenzivněji, než bylo původně plánováno.
Právě pandemie koronaviru vznik inscenace velmi ovlivnila. Zkoušení muselo být kvůli opatřením přerušeno a termín premiéry několikrát přesunut. „Přemýšleli jsme nad tím, jestli se na nás olympští bohové už tak trochu nerozhněvali. Při explikaci inscenace nás chytla bouře Sabine a měli jsme problém s tím se do Chebu vůbec dostat. Před první čtenou zkouškou se objevil i první případ koronaviru v České republice a zkoušení se muselo přerušit. Později jsme začali opět pracovat, ale jen opatrně v rouškách, což je pro herce velmi limitující, a nejednoho z nás potkaly i testy na koronavirus. Na druhou stranu ale myslím, že celý proces vedl k ještě většímu zaujetí pro danou věc a že snad dnes Odysseu dotáhneme ke svému cíli, tedy před diváky chebského divadla,“ dodal Kačmařík.
V inscenaci hrají členové domácího souboru Jindřich Skopec, Petr Németh, Magdaléna Hniličková, Daniel Mišák, Pavel Marek, Vladimíra Vítová a hosté Jan Hanny Firla, Jiří Švec, Tereza Švecová a Eliška Huber Malíková.
V Západočeském divadle v Chebu se bude hrát za přísných bezpečnostních podmínek a hlediště bude zaplněné pouze z jedné třetiny.
Premiéra inscenace Odysseus se uskuteční dnes od 19 hodin. První reprízy jsou naplánované na zítřek 31. května v 16 hodin, 2. června v 17 hodin a 3. a 4. června v 19 hodin.
„Doufám, že lidem se stýskalo po divadle a nebudou se bát přijít podívat,“ uzavřela Pokorná.