Josef Šorfa
iDNES 3. 3. 2018
Na jevišti Západočeského divadla v Chebu se schyluje k dramatu. Tedy přesněji k jednomu z nejproslulejších dramat evropského romantismu, známému jako Marie Stuartovna. Jeho autor, Friedrich Schiller, v něm přiblížil mocenský a osobní konflikt dvou velkých žen anglické historie – Marie Stuartovny a Alžběty Anglické. Premiéra je připravena sobotu.
K tomu, proč nabídnout právě Marii Stuartovnu, měli v Chebu hned několik důvodů. Tím prvním je sám příběh, přinášející silné téma. Diváci uvidí střet dvou osobností. Marie Stuartovna byla v šestnáctém století královnou Skotska, manželkou francouzského krále. Svoji tetu z druhého kolena Alžbětu I. odmítla uznat za právoplatnou anglickou královnu a sama se začala titulovat také jako anglická královna.
„Schillerovo básnické drama vyniká svou nebývalou objektivitou pohledu na osudový spor dvou silných žen. Jako každé dobré drama nabízí bohaté postavy a dvojlomné charaktery. Nejsou zde jednoznační padouši ani čistí hrdinové, a dost možná ani jednoznační vítězové a poražení,“ uvedla ke hře dramaturgyně Kristýna Čepková. Další důvod nebylo třeba hledat, nabízel se sám. „Chtěl jsem především velkou příležitost pro dvě výtečné členky chebského souboru Radmilu Urbanovou a Vladimíru Vítovou,“ přidává další argument pro uvedení dramatu režisér Zdeněk Bartoš. Do třetice se pak nabízí i spojení autora, německého spisovatele, básníka a dramatika Friedricha Schillera s Chebem. Muž, který ve svém díle často hájil svobodu a práva člověka, město několikrát navštívil, má tam i sochu.
Díky jeho pobytu v Chebu v roce 1791 vzniklo jeho třídílné historické drama o Valdštejnovi. Zástupci divadla v souvislosti s premiérou připomínají, že uvedením dvou částí trilogie byla v roce 1874 slavnostně otevřena dnešní divadelní budova. V ní byl často uváděným autorem, po válce ale následovala poměrně dlouhá pauza.
Za existence českého profesionálního soboru bylo jeho dílo uvedeno jen dvakrát – v roce 1964 Úklady a láska a v roce 1986 Don Carlos, infant španělský. V něm hrál mimo jiné dnešní představitel lorda Talbota Pavel Marek.
S Marií Stuartovnou, jejíž téma oslovilo i řadu filmařů, se mohli seznámit lidé například ve francouzském snímku Poslední noc Marie Stuartovny z roku 1981 – v hlavní roli s Annie Girardotovou, které propůjčila hlas Věra Galatíková. Jak připomíná Zdeněk Bartoš, v nejbližším okolí se Marie Stuartovna hrála roku 1973 tehdejším Divadle Vítězslava Nezvala Karlovy Vary.
Je to skvělý thriller, říká režisér Zdeněk Bartoš
Proč by mohlo být pro diváky, kterým nabízí chebské divadlo řadu úspěšných, aktuálních konverzačních komedií, dobré jít na drama, které se odehrálo kdysi dávno v 16.století, v němž v úplně jiném režimu než dnes u nás měřily síly dvě sokyně, jejichž postavení žádná z divaček nikdy nedosáhne?
Na podobné otázky má režisér představení Zdeněk Bartoš jasné odpovědi. „Marie Stuartovna je skvělý politický a psychologický thriller, který má spoustu pravdivých a uvěřitelných momentů. Ať už jde o vztahy, soupeření a rivalitu, lásku a zradu, tak o politiku. Zrovna v politice se toho za čtyři staletí moc nezměnilo. Se spravedlností se mnozí snaží manipulovat stejně jako před čtyřmi staletími. Jen už si nesekáme hlavy. Ale není to tak dlouho, co i u nás hrdelní politické procesy probíhaly,“ říká Bartoš.
Myslíte si, že i historické téma může uspět?
„Proč by lidé chodili na příběh o koktavém anglickém králi, který je už 70 let mrtvý? Nebo na příběh nějakého mouřenína, který uškrtil svou ženu? Nebo na příběh o citových zmatcích několika madridských žen? A proč se lidé dívají na Hru o trůny, když draci kolem nás nelítají? Lidé přece nesledují fiktivní příběhy proto, aby viděli jen to, co znají z vlastní zkušenosti, ale také proto, aby nechali pracovat svou představivost a sdíleli emoce, které jsou vlastní všem, bez ohledu na postavení a dobu, ve které žijí.“
Nemůže být na škodu, že všichni vědí, jak hra dopadne?
„No a co? Když jdete na Romea a Julii nebo na Hamleta nebo na Tylova Jana Husa, taky znáte konec. Ale jak se k němu na divadle postavy dopracují, to může být velmi strhující a fascinující.“
Rivalka královny Alžběty byla sťata až na potřetí. Uvidí diváci i tuto scénu?
„Ne.“
Marie Stuartovna se s královnou Alžbětu nikdy osobně nesetkaly. Uvidí se na pódiu?
„Ano, Schiller neodolal a setkání do svého dramatu napsal. Nad historickou pravdu povýšil pravdu básnickou. Setkání je velmi bouřlivé, jak diváci uvidí.“