Václava Simeonová
Chebský deník 1. 3. 2018
Na prkna chebského divadla míří jedno z nejproslulejších dramat evropského romantismu – Marie Stuartovna. Premiéru bude mít v Západočeském divadle v Chebu v sobotu 3. března.
„Schillerovo básnické drama vyniká svou nebývalou objektivitou pohledu na osudový spor dvou silných žen. Jako každé dobré drama nabízí bohaté postavy a dvojlomné charaktery. Nejsou zde jednoznační padouši ani čistí hrdinové, a dost možná ani jednoznační vítězové a poražení,“ říká dramaturgyně Kristýna Čepková.
Příběh Marie Stuartovny, první popravené královny-panovnice v dějinách, patří k nejčastěji zpracovávaným historickým látkám vůbec. Friedrich Schiller uměl na historických látkách vytvořit svůj ideál vysoké tragédie – silné osobnosti si tu v konfliktech mezi svědomím a osudem uchovávají svůj charakter a důstojnost i za cenu života. Jeden z nejslavnějších hrdelních případů v dějinách ho inspiroval k napsání slavné tragédie ve verších Marie Stuartovna. Nad historickou pravdu povýšil pravdu básnického dramatu a divadelní repertoár tak obohatil o strhující střet dvou protikladných ženských hrdinek. Ve skutečnosti se totiž Alžběta a Marie nikdy nesetkaly tváří v tvář. Vzniklo ale věrohodné psychologické drama, místy až politický thriller, o touze po moci, lásce i svobodě, které nepřestává fascinovat diváky ani v 21. století.
Schiller je s Chebem úzce spjat. Jednak město několikrát navštívil, má zde sochu a donedávna i pamětní desku na domě na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Také zde roku 1791 prováděl místní studie o Valdštejnovi, na jejichž podkladě vzniklo jeho třídílné historické drama. Dvěma částmi trilogie byla ostatně v roce 1874 slavnostně otevřena dnešní budova divadla. V něm byl často uváděným autorem, po válce ale následovala poměrně dlouhá pauza. Za existence českého profesionálního souboru bylo jeho dílo uvedeno jen dvakrát – v roce 1964 Úklady a láska a v roce 1986 Don Carlos, infant španělský. Po více než třiceti letech se nyní Schiller vrací na chebské jeviště.