Josef Šorfa
MF Dnes 13. 10. 2017
Oskarem za scénář ověnčený film Králova řeč připomene Západočeské divadlo v Chebu. Ne že by se tam promítalo britsko-australsko-americké historické drama, vycházející ze skutečných událostí, ale chystá se divadelní premiéra. V té bude ústřední postavou Michal Švarc v roli prince Alberta, který se stal králem Jiřím VI. Nečeká ho nic menšího, než pronést zásadní řeč k národu. A nezakoktat se při tom, což není snadné samo o sobě, natož pro muže s vadou řeči.
Původně divadelní hra, která předcházela filmové adaptaci, se tak opět vrací na jeviště, tentokrát v režii Petra Mikesky.
Herec zpravidla musí dbát na to, aby se nepřeřekl, v případě Bertieho, který má vadu řeči a zadrhává, je tomu přesně naopak. Jak se učí koktat? „Jedna věc je naučit se text a najít místa, ve kterých zadrhávat. A druhá najít si míru. Hra je vážná, zadrhávání by nemělo působit komicky a zbytečně neprotahovat, aby hra nebyla o hodinu delší. Je třeba si to zautomatizovat, aby člověk nemyslel jenom na to, kde má zadrhávat, a byl schopen hrát,“ vysvětluje Švarc.
Spolu s ním se na jevišti objeví také například David Beneš jako australský terapeut řeči Lionel Logue, Pavla Janiššová v roli Alžběty, vévodkyně z Yorku či Pavel Marek. Někdo možná tipuje, kdo vzhledem ke své postavě ztvární roli Winstona Churchilla. A má pravdu. „Sluší mu to. Vypadá velmi autenticky,“ podotýká Michal Švarc.