Sezóna 2015/2016

Milí příznivci chebského divadla, vážení předplatitelé!

Ať už na léta, která jste strávili ve školních lavicích, vzpomínáte s láskou a nostalgií nebo naopak s odporem jako na dobu plnou utrpení, vítejte v sezóně 2018/2019, v Sezóně šprtů a repetentů. I na dobu povinných studií se dá přece pohlédnout s nadhledem a humorem, o čemž vás, doufejme, v některých našich inscenacích přesvědčíme. Ty zbývající vás pak zavedou do mnohdy zlehčované „školy života“, kde vašimi průvodci budou zkušení mentoři z nejrůznějších oborů lidského konání.

V říjnu začneme hodinou historie. Stoleté výročí založení republiky oslavíme autorským počinem Ivany Dukić a Zdeňka Bartoše Boryš umí po skalinách. Půjde o první ze společných projektů s činohrou Karlovarského městského divadla. Novodobými českými dějinami od roku 1918 prolétneme v zábavné pohybově-tanečně-činoherní show a zvláště se zaměříme na to, jak specificky se velké události dotýkaly oblasti západočeského pohraničí.

Úvodní premiérou roku 2019 bude výpravná historická hra Christophera Hamptona Nebezpečné vztahy. V umění lásky a intrik vás vyškolí dvojice zkušených lektorů vikomt Valmont a markýza de Merteuil. Režírovat bude v Chebu poprvé hostující Adam Doležal.

Študáci, kantoři, šprti, záškoláci i repetenti ve své nejklasičtější podobě zaplní jeviště chebského, ale i karlovarského divadla v další koprodukční inscenaci Škola základ života. Půvabnou retrokomedii Jaroslava Žáka, kterou proslavilo dvojdílné filmové zpracování z konce 30. let minulého století, nazkoušíme pod vedením Zdeňka Bartoše.

Další titul je určen nejen žákům prvního stupně, ale všem, kdo mají rádi půvabné pohádkové texty Miloše Macourka, mistra nespoutané fantazie, mimo jiné duchovního otce příkladných šprtů Macha a Šebestové. Původní dramatizace několika pohádek pod souborným názvem O hrochovi, který se bál očkování bude režijním debutem někdejšího chebského herce (nyní člena souboru plzeňské Alfy) Petra Vydareného.

Po úspěchu komorního muzikálu Miluju tě ale… se do Chebu vrací i režisér Jiří Bábek. Nazkouší dvojici krátkých absurdních her, které spojuje ústřední motiv poněkud bizarního manželského páru, udílejícího životní lekce svému okolí. Grotesku Přátelé ze skříně francouzského dramatika Gabora Rassova a Vernisáž Václava Havla budeme uvádět v rámci jednoho večera ve studiu d.

O tom, že i neškolený člověk může dosáhnout velkých cílů, jen když má dostatečně silnou vůli a plnou peněženku, pojednává závěrečná komedie sezóny Je úchvatná britského dramatika Petera Quiltera. Jevištního zpracování příběhu nejhorší zpěvačky Florence Foster Jenkinsové všech dob se ujme zkušený režisér Roman Meluzín.

Vedle výše uvedených titulů, které se v rámci předplatného stanou dlouhodobou součástí našeho repertoáru, vám nabídneme ještě dva bonusové projekty. Na podzim to bude ve studiu d Res publica, další příspěvek Západočeského divadla ke státnímu výročí. Jako scénické čtení představíme čtyři pátky po sobě čtveřici her, které se originálním způsobem dotýkají klíčových událostí našich dějin, národních symbolů nebo tématu češství. Tituly Hymna a Malý říjen Ladislava Smoljaka, Zítra to spustíme Václava Havla a Narozen 28. října Jiřího Janků, Petra Svojtky a Daniela Hrbka připraví s chebskými herci Martina Pokorná.

V prosinci se potom můžete těšit na uvedení barokního klenotu s názvem Rakovnická vánoční hra. Půvabná hříčka s lidovými zpěvy o třech králích a pastýřích vám bude zpříjemňovat celý (možná nejen letošní) advent. Režii bude mít Zdeněk Bartoš.

Věřte, že v našem divadle vám nehrozí žádné nebezpečí poznámek do žákovské knížky a po škole s námi budete jen tehdy, budete-li si to sami přát. A známky se u nás nedávají!

Příjemné studium plné zážitků vám přejí

Martina Pokorná

dramaturgyně

Zdeněk Bartoš

režisér a umělecký šéf
© Západoeeské divadlo v Chebu | Tvorba webu: Žijurád Multimedia | webmaster@divadlocheb.cz | Grafika: K. Wewiorová