Program v PDF
Plakát
Máj
Karel Hynek Mácha
Může se zdát, že nejslavnější česká lyrickoepická báseň Máj se už objevila v tolika úpravách a interpretacích, že k ní není co dodat. My se domníváme, že tato romantická skladba, která v době svého vydání (1836) způsobila v české obrozenecké společnosti doslova poprask, může nově promlouvat k současné generaci mladých. Notoricky známou báseň o vězni nad jezerem, modravé obloze, mrtvém milenčině citu a prvním máji, lásky čase vyprávíme jako dramatickou historii lásky, zrady a pomsty, ale i jako velkolepý příběh první poloviny devatenáctého století, v němž se objeví vedle Máchy také například jeho přítel a pozdější obhájce Karel Sabina nebo jeho rival, divadelník Josef Kajetán Tyl. Osobní se propojuje s historickým, umění se propojuje se životem přesně v duchu romantického pohledu na svět - a právě Karel Hynek Mácha byl přece jedním z nejprůraznějších českých romantiků, však ho jeho současníci také často posměšně označovali jako "českého lorda Byrona".

Adaptaci Máje pro ZDCH připravil pražský režisér Karel Brožek, který s naším divadlem spolupracoval již několikrát - jeho zálibu v české literární klasice potvrzuje jedna z nejdéle hraných inscenací ZDCH, Erbenova Kytice.

Máj je živá klasika - tak ji čteme, vidíme i hrajeme.Scénář a režie Karel Brožek | Scéna a kostýmy Jan Tobola | Hudba Milan Svoboda | Pohybová spolupráce Jiří OuřadaPREMIRÉA 7. října 2006 v 19 hodin
DERNIÉRA 10. března 2007


© Západoeeské divadlo v Chebu | Tvorba webu: Žijurád Multimedia | webmaster@divadlocheb.cz | Grafika: K. Wewiorová